חברות וחברים מספרים על ״הגל שלי״

ברצוני להודות לצוות על הובלת פרויקט "הגל שלי" בבית ספרנו. כמקימי העמותה ומנהליה, לקחתם קבוצה מתלמידי בית הספר למסע חינוכי וערכי יוצא דופן! את כל זאת עשיתם באהבה גדולה ואחריות אין קץ. עמותת "הגל שלי" מיטיבה לקחת את ספורט גלישת הגלים, שהוא אפקטיבי ומושך לבני נוער, ולהפוך אותו לזירת למידה עבור התלמידים, לזמן להם התמודדות עם אתגרים, לעודד אותם להתמדה ונחישות, ולא פחות חשוב מכך- לסייע בידם להצליח להיות חלק מקבוצה מצמיחה. תודה על תכנית משמעותית שהשפיעה מעל ומעבר לכל ספק על ביטחונם ודימויים העצמי של התלמידים.

סני כרמלי – מנהל תיכון אורט גאולה ת"א

כמי שריכזה את התכנית וליוותה אותה מטעם בית הספר, אני יכולה להעיד בפה מלא כי התכנית השיגה כל אחת ממטרותיה הנעלות, ומעבר להן. לא כל שכן, הדבר נעשה בצורה נעימה, כובשת ואוהבת. מדריכי התכנית הם אנשי חינוך ברמ"ח איבריהם, אשר נכנסו לחייהם וללבבותיהם של התלמידים והתלמידות, והפכו להיות דמויות משמעותיות ומשפיעות בחייהם האישיים. כל תלמיד ותלמידה שזוכים לפגוש ולעבוד עם האישיויות הללו יצאו מורווחים. שיתוף הפעולה עם בית הספר, העדכון השותף, הרצון ללמוד ולהתאים את התכנית החינוכית למציאות המשתנה בשטח, הביאו להשתפרות והתקדמות מתמדת.

ענת גורנשטיין – מורה בתיכון ברנקו וייס בת ים

בחברת ironSource אנחנו עוסקים ביזמות בהיי טק וביצירה, בבניית מותג בינלאומי. בעמותת ״הגל שלי״ יש את אותו הדבר: יש יזמות בעבודה עם הנערים, בהשפעה על מסלול החיים שלהם דרך הים, דרך החוויה העוצמתית עם המדריכים, עם המקום, עם עצמם ועם הים. זאת יזמות חינוכית, יזמות ערכית. אתה מדבר עם הנערים, אתה מדבר עם המדריכים, ואתה נדבק באטרף הזה שנקרא "הגל שלי.

תומר בר זאב - מייסד ומנכ״ל חברת ironSource

"הגל שלי" זה בעצם סוג של ציונות מודל 2019. זה משהו שאומר - ׳לאף ילד אין סיכוי להישאר מאחור מבלי שנסייע לו לקום על הרגליים׳. כל ילד וכל ילדה, כל נער וכל נערה, יכולים לעמוד על הרגליים ולצלוח את כל הגלים הסוערים. בסופו של דבר כשאתה נופל למטה- אתה לא מתרסק, כשאתה עולה למעלה- אתה לא מתפעל, אתה דרוך, אתה לוקח לעצמך אחריות על החיים. את זה למדתי רק בגלל המפגש עם "הגל שלי״.

הרב שי פירון - שר החינוך לשעבר

לעיתים רחוקות נתקלים בארגון כל כך מרשים עם פעילות כל כך ענפה כמו ב"הגל שלי". לעיתים רחוקות עוד יותר נתקלים בארגון שמסמן יעדים עתידיים שאפתניים שאתה יודע בוודאות שיושגו. ההיכרות שלי עם "הגל שלי", הייתה בבחינת חוויה שומטת לסת, בה עולם שלם ומופלא של עשייה נגלה לעיני. עלו והצליחו!

שאנן סטריט - סולן להקת ״הדג נחש״

מה שמשך אותי בסיפור של "הגל שלי" והמסר אותו אני מנסה להעביר לנערים ולנערות ולמשפחות שלהם- זה שכל אחד חשוב וכל אחד יכול! ב״גל שלי״ לקחו רעיון של פרקטיקה מסויימת- הגלישה, ודרך הפלטפורמה הזו, מלמדים את בני הנוער איך להתגבר על קשיים. איך נופלים ואיך קמים, איך לא מוותרים ואיך עוזרים אחד לשניה, איך מתפתחים קדימה.

ח״כ בני גנץ - הרמטכ״ל לשעבר

את תוכנית "הגל שלי" זכינו להכיר לעומק במסגרת שיתוף פעולה מתמשך של כ-3 שנים. בעיצומו של חודש ינואר, ראינו כי ההתמודדות עם איתני הטבע בחורף טומנת בחובה העצמה אישית והכרה ביכולות הייחודיות הקיימות בכל נערה ונער. אנו, צוות המגדלור, בשיתוף עמותת עלם, רואים בתוכנית "הגל שלי" כלי שרת לעבודה חינוכית עם בני נוער ואפיק נוסף שיש בידו לתרום במזעור מצבי סיכון שונים. ממליצות בחום.

מעיין יצחקי ונלי מיכאלי – רכזות טיפוליות במגדלור נגבה בת ים

אני מכירה היטב את הפרויקט ואין ספק שמדובר במיזם חשוב מאין כמותו בעל תוצאות מוכחות בשטח. אין ספק כי מיזם זה הינו חדשני, מקצועי ויוצא דופן. מצרפת את המלצתי החמה, וברכת הדרך.

נעמה גולדברג – מנהלת המסלול ליזמות חינוכית-חברתית במכללת סמינר הקיבוצים

אנו שמחים מאוד לתמוך בארגון שחרט על דגלו עשיה חברתית עבור נוער בסיכון, שזהו אחד מנושאי הליבה שהפדרציה של דטרויט הציבה לעצמה כמטרה לתמוך בו ולקדם. אנחנו מלאי הערכה לאופן שבו הארגון מקדם את מטרותיו ומשפיע בצורה כה חיובית על בני הנוער הרבים איתם הוא בא במגע. ביצירתיות, בחשיבה מחוץ לקופסה ובמוטיבציה והתשוקה הרבה הניכרת בפעילות המדהימה שלכם. אנחנו מאוד גאים באפשרות להמשיך ולתת ל"גל שלי" את הרוח הגבית להמשיך בעשייה הפוריה והכל כך משמעותית שלכם, ישר כח!

יואב רבן - נציג הפדרציה היהודית של דיטרויט בישראל

לאחר כל מפגש קיבלתי סיכום מפורט של המפגש, תמונות, הערות והארות. נוצר קשר אישי מרגש בין הצוות הנפלא של "הגל שלי" לבין התלמידים. התלמידים הגיעו למפגשים והתמידו גם בעיצומו של החורף, דבר שאינו מובן מאליו כלל וכלל. אין לי ספק שהתכנית השפיעה בצורה מובהקת על התפקוד השוטף של התלמידים. חל שיפור בביקור הסדיר שלהם בבית הספר וברצון שלהם להציב לעצמם יעדים אישיים, תוך שהם משילים התנגדויות שהיו מנת חלקם קודם לכן. אין ספק שההשתתפות בתכנית הקרינה על תחושת המסוגלות שלהם.

גילה מארקס – מנהלת מפתן אלון

ברצוננו להודות לצוות המדהים של "הגל שלי" על התהליך המעצים שהבנות עברו. צוות המדריכים התאפיין במקצועיות רבה, רגישות, סובלנות, סדר מופתי ואחריות מרבית על התהליך עצמו. לאורך התכנית היה ברור כי הנערות עוברות תהליך חינוכי משמעותי באמצעות הגלישה – הן למדו להאמין בעצמן, ליהנות מחוויות הצלחה, לקבל ולתת משובים חיוביים, ולהוסיף לארגז הכלים שלהן כלים חשובים ומשמעותיים להמשך דרכן. אין לי ספק שהצלחתם להנחיל לבנות את האהבה לים ולספורט, ובכך הצלחתם למעשה לעמוד במטרה העיקרית של הפרויקט.

ארגון אתנה – פרויקט הגג לקידום ספורט בקרב נערות במשרד הספורט

הגעתי יחד עם רכזת הטיפול ורכזת אחת הקבוצות במעון לטקס הסיום של הפרויקט. לפני הטקס הספקנו לראות את ההישגים המרשימים של הנערות בתחום הגלישה. שמחתי מאוד לפגוש את אנשי הצוות של "הגל שלי", התקבל רושם שמדובר בצוות מקצועי, מחויב ומלא תשוקה לעשייה טיפולית חינוכית בסביבה ימית. התרשמתי מאוד מהמתקן, מסביבת העבודה הנעימה ומהציוד, אך מעל לכל מתחושת ההצלחה והסיפוק של הנערות אשר הצליחו, על אף כל הקשיים, "לעלות על הגל", ולהגיע לקו הסיום. אני ממליץ להרחיב את השתתפות מסגרות "חסות הנוער" בכלל, ומעון צופיה בפרט עם "הגל שלי". ​

אסף עזריאל – רכז מעון צופיה​

תשומת הלב, הרגישות הרבה, והיצירתיות של המדריכים, הביאו לכך שהנערים, ללא יוצא מהכלל, עברו תהליך מעצים ומשמעותי מאוד. אין לנו ספק שתהליך זה יסייע להם בהמשך הדרך לעלות על הגל ולרוץ עליו! אנו מבקשים להודות לכם מקרב לב ולאחל בהצלחה רבה למיזם חשוב ומשמעותי זה!

קבוצת גוש עציון

קבוצת הנערות החלה את פעילותה בשיאו של ינואר, מתוך ידיעה כי ההתמודדות בחורף, קל וחומר עבור נערות, טומנת בחובה העצמה אישית והכרה ביכולות הייחודיות הקיימות בכל נערה. במהלך ימי הפעילות חוו הנערות התנסות מרתקת אשר תוצריה הסופיים הוצגו ברחבי העיר וזכו לשבחים רבים. בניית פורמט זה דרש תיווך רגיש אל עולם התוכן של הנערות, הבנת מצבי הסיכון השונים בהן הן נמצאות, והכרת תכני השיח אשר מעסיקים אותן במהלך שגרת חייהן. תכנית הגל שלי הצליחה לתווך בין ספורט הגלישה, הנתפס כגברי בעיקרו, לעולמן של הנערות על שלל רבדיו. נוסף על הקניית כישורי הגלישה, הקפידו עומר וירון- מנהלי התוכנית, על הטמעת תהליך אישי-אינדיבידואלי לכל אחת מהנערות, מעקב אחר נקודות החוזק והחולשה שלהן, תיעוד ושיקוף לאורך כל הדרך. אין ספק כי תהליך זה הינו היסוד להצלחתה של תכנית זו. אנו, צוות המגדלור, בשיתוף עמותת עלם, רואים בתכנית זו כלי שרת במרחב ההתנהלות הבלתי פורמאלי מול בני הנוער, ואפיק משמעותי נוסף לשיתוף בקשיים ובחוויות. אין מילים.

הצוות החינוכי המלווה של קבוצת "להיות נערה" – מגדלור נגבה ועלם

חשוב לציין כי בני נוער רבים שהשתתפו במיומנויות שונות שאנו מציעים להם מטעם הקידום, מגיעים מרקע של כישלונות חוזרים ונשנים במערכת החינוך, בחיים האישיים ובחיי המשפחה. נערים אלו חווים לעיתים קרובות תחושה של חוסר מסוגלות, תסכול ועייפות מהמערכות, ובעיקר מעצמם. המיומנויות פועלות על היכולת הרגשית והאמונה של הנערים בעצמם. נוכחנו לראות כי נערים שלא הצליחו להתמיד בבית הספר או במיומנויות אחרות- הפגינו בתכנית "הגל שלי" יכולת התמדה, יצירת קשרים אישיים, אחריות אישית וסובלנות לאחר. הנערים הגיעו בקביעות ואהבו לקחת חלק בתכנית. אנו מאמינים כי מיומנות מסוג זה, הפועלת על האמונה העצמית והרגש, היא חלק מארגז הכלים שהנערים זקוקים לו כדי לחוות הצלחה ולחזק את תחושת המסוגלות שלהם. בנוסף, חשוב לומר שהנערים באים ממצב סוציו-אקונומי נמוך שלא מאפשר להם להתנסות בענף ספורט כגון גלישת גלים. "הגל שלי" העניק להם את האפשרות הזו, לרבות השאלת חליפות גלישה וגלשנים מתי שרק ירצו, ובתנאי שיסיימו את התכנית בהצלחה.

קידום נוער יהוד מונוסון

במהלך תשע"ה, במסגרת הלימודים במרכז היל"ה רמת-גן ("מיומנויות מקצועיות"), שיתפנו פעולה עם עמותת "הגל שלי", ושלחנו 12 נערות ונערים לקורס גלישת גלים. הקורס התפרש על פני 17 מפגשים, בחודשי החורף, בחוף ריביירה בת-ים. הצוות החינוכי של "הגל שלי" בלט באופן מיוחד הראוי לציון במקצועיותם, ברעננותם, ובגישה חינוכית מכילה, אוהבת ומעצימה. איכותם האנושית של המדריכים שימשה השראה נהדרת להמשך התפתחותם של הנערים בתוכנית וגם לנו כיחידה לקידום נוער. האימונים התבצעו בחוף ריביירה המקסים (שגם הוא מעורר השראה בפני עצמו), ושילבו בתכנית האימון, לצד הכושר הגופני וגלישת הגלים גם גיבוש קבוצתי, ערכיות ועיבוד חוויות אישיות וקבוצתיות. ללא ספק, ובעיקר בזכות האיכות האנושית של הצוות, מדובר בתוכנית מצוינת הנותנת מענה מיטבי לנוער בסיכון ומספקת מצע פורה להתפתחות. אנו ממליצים בחום על התוכנית ומעוניינים לקחת בה חלק גם בשנים הבאות.

יורם לוין – מנהל מרכז היל"ה רמת גן

ההיכרות שלי עם עמותת "הגל שלי" החלה לפני כשלוש שנים, מאז אנו שולחים מדי שנה קבוצות של נערים ונערות להשתתף בתוכנית המקיפה והמקצועית בת 15 מפגשים של העמותה. מדובר בתוכנית שמלבד הלימוד של גלישת גלים מספקת לנערים ולנערות מקום בטוח ומכיל להביע את עצמם, למצוא את כוחותיהם ולהשתמש בהם, וכן לעבוד על מיקוד שליטה פנימי. כמו כן, התוכנית עוזרת לכל קבוצה לפתח מעורבות חברתית אחד לשני, דבר שאינו מובן מאליו במציאות החברתית של הנוער. מעבר לכך, התוכנית מלווה ע"י מדריכים ועוזרי מדריכים מקצועיים, שמנווטים את המפגשים והשיח עם הנוער באופן רגיש ואמפטי לצד הצבת גבולות ברורים ולא נוקשים שהם כה זקוקים להם. "הגל שלי", בדרכו הצנועה אך הרגישה והנחושה, מאפשר עבודה תוך ובין אישית שמפגישה את הנוער עם מצבים מאתגרים בים ומשליכה זאת אל אופן ההתמודדות עם החיים עצמם. יש לציין כי לפחות שני חניכים שלנו המשיכו לתוכניות המשך שונות לאחר סיום התוכנית ושניים מהם משמשים כיום עוזרי מדריך גאים!. "הגל שלי" איפשר להם להיות עוזרי מדריך גם בקבוצות של הנוער שלנו, דבר שמעצים אותם מאוד ומהווה דוגמא נהדרת לאופן הפעולה של "הגל שלי".

ליאור חקנזר - עו"ס תיכון נעמ"ת ראשל"צ